Tagasi

Muuseumiöö avab tasuta 180 paiga uksed ning kutsub avastama aega

Homme, 29. augustil toimub kaheteistkümnes üle-eestiline muuseumiöö, mis sel korral kannab pealkirja "Öös on aega". Kokku võtab tänase seisuga muuseumiööst osa rohkem kui 180 paika, lisaks muuseumidele teevad oma uksed viieks tunniks tasuta lahti mitmed näitusepaigad, arhiivid, kirikud, mõisad. Veel viimastel päevadel on programmi lisandunud uusi kohti, nii et kindlasti tasuks aeg ajalt programmile uuesti pilk peale heita.
Muuseumiöö külastamist plaanides tuleks huvilistel enne kiigata konkreetse muuseumi programmi muuseumiöö kodulehel. Publiku turvalisuse tagamiseks tuleb mitmetes pisemates kui ka mõnedes suuremates muuseumides end sündmusel osalemiseks ette kirja panna või osta nullpilet - muul moel ekspositsiooni vaatama ei pääsegi. Erinevate muuseumite eriekskursioonide kohad täituvad suure kiirusega, nii et laupäevaõhtused plaanid tasub ära teha kiiresti. Et sündmused toimuvad nii väli- kui sisetingimustes, panevad korraldajad publikule südamele jälgida igal pool kohapeal muuseumite juhiseid ja loomulikult pidada kinni kõikidest Terviseameti hetkel kehtivatest nõuetest ja soovitustest.

Muuseumiöö teema "Öös on aega" kutsub külastajaid mõtlema aja kulgemisele, mõõtmisele ja märkamisele. Kuidas aja kulgemine tänavusel väga teistsugusel aastal muutunud on ja mida me ajaga peale hakkame, kuidas aeg kulgeb ja millises ajas me üldse elame? Nii keeratakse näiteks Pärnu Muuseumis aeg tagasi ja meenutatakse lapsepõlveaega, Betti Alveri muuseumis Jõgeval räägitakse emotsioonide mõjust meie ajatajule, TalTechi muuseumis Tallinnas aga sellest, kas ajarändamine võiks võimalik olla. Viimsis Eesti Sõjamuuseumis räägitakse elust sõjaajal, Padise kloostris aga peetakse vestlusringi ajast ja ajatusest. Eriti aga kutsuvad muuseumid võtma sel muuseumiööl aega, et valida enda jaoks põnev paik ning teema välja ja seda rahulikult uurida.

Nagu alati on tänavu programmi jõudunud mitmeid uusi paiku, nii on Viljandis muuseumiööl esimest korda avatud Rüki galerii, Tallinnas videomängude muuseum LVLup, Järvamaal Käru muuseum. Esimest korda on öö programmis ka väljaspool Eestit asuv muuseum: Torontos tegutsev Väliseesti muuseum VEMU, mis kutsub muuseumiöölisi saama osa VEMU TV programmist YouTube’i abil.

Muuseumiöö toimub kell 18-23 ning sel ajal toimuvatele sündmustele või avatud näitustele on sissepääs tasuta. Kõige parema ülevaate programmist leiab Muuseumiöö kodulehelt.

Muuseumiööga samal õhtul toimub üle Eesti ka Muinastulede öö: kell 20.30 süüdatakse randades ja mujal lõkked meenutamaks ajaloolisi mereäärseid märgutulesid ehk iilastulesid. Koostöös inimesi muinastulede äärde kutsuva MTÜ-ga Tuleranda on muuseumiööl avatud muuseumid jõudnud tänavu ka muinastulede asupaiku kuvavale veebikaardile, mille abil leiavad huvilised üles nii süttivad muinastuled kui ka avatud muuseumid. Kaardi leiab Muinastulede öö kodulehelt www.muinastuled.ee ja muuseumiöö lehelt ning kaardirakendusest Navicup, mis aitab telefoniomanikul õhtu jooksul liikvel olles leida tee lähimate lõkke- ja muuseumisündmusteni. Mitmed muinastuled süttivad ka muuseumite alal või läheduses, nagu näiteks Hiiumaal Sõru muuseumis, Ülenurmes Eesti Põllumajandusmuuseumis või Eesti Vabaõhumuuseumis.

Muuseumiööd korraldavad igal aastal koos Eesti muuseumid ja Eesti Muuseumiühing.

Lisainfo:

Triin Männik
Muuseumiöö kommunikatsioonijuht
Tel. +372 56 2011 04
E-post: triin@pluk.ee
Tagasi